Податок на дохід СПД-фізичної особи за відповідним Законом таки стягується
(Біржова торгівля № 11(77) від 20 травня 2005р.)

Маємо запитання: "Я – суб’єкт підприємницької діяльності на загальній формі оподаткування.
При оплаті за отриману від мене продукцію фірма-платник утримала 13% податку на дохід.
Тобто, я отримав на 13 відсотків менше, ніж вказано у виписаних накладних.
Чи мають такі дії фірми-платника підгрунтя?"
Законом України від 22.05.2003 р. N 889-IV «Про податок з доходів фізичних осіб» (далі – Закон) визначено, що податковим агентом є юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи нерезидент або його представництво, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов‘язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку (п. 1.15 ст. 1 Закону).
Платниками податку з доходів фізичних осіб є, зокрема, резидент, який отримує як доходи з джерелом їх походження з території України, так і іноземні доходи, а об‘єктом оподаткування резидента України є, зокрема, доходи з джерелом їх походження з України, які підлягають кінцевому оподаткуванню при їх виплаті.
Тобто, фірма яка сплачувала вам дохід, дійсно повинна від вашого імені та за ваш рахунок відрахувати 13 % податку на доходи фізичних осіб. Податок, утриманий податковим агентом у джерела виплати доходу, враховується податковим органом при розрахунку податку за відповідний податковий період.
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку до бюджету податковим агентом здійснюється у порядку, визначеному ст. 8 та ст. 16 Закону.
Особи, які відповідно до цього Закону мають статус податкових агентів, зобов‘язані надавати у строки, встановлені законом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також сум утриманого з них податку податковому органу за місцем свого розташування (п.19.2 ст. 19 Закону). Форма податкового розрахунку затверджена наказом ДПА України від 29.09.2003 р. N 451 ( z0960-03 ) «Про затвердження форми податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (ф. N 1ДФ) та Порядку заповнення та подання податковими агентами податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку», зареєстрованим у Мін‘юсті України 22.10.2003 р. N 960/8281 (в редакції наказу від 30.08.2004 р. N 500.

А. Міхальська
(UkrBusiness.com.ua)