Головна arrow Архів попередньої версії arrow Фінанси
Реклама
Карткові ігри Надрукувати

(Біржова торгівля № 11(45) від 30 березня 2004р.)

Шахраї дедалі частіше полюють на кредитні картки

 

Останнім часом все більшої популярності набувають розрахунки картками. Але при цьому зростає і кількість людей, які внаслідок необережного поводження із ними залишаються без коштів на рахунку. Які методи використовують шахраї і як уникнути неприємностей – нижче.

За чим полюють
карткові шахраї

Для того, щоб зняти гроші з рахунка, їм потрібна наступна інформація: запис на магнітній смузі, що розміщена на картці, та пін-код (комбінація з чотирьох цифр, відома тільки власнику картки). Маючи ці дані, шахраї можуть виготовити копію платіжної картки й у будь-якому банкоматі повністю “почистити” рахунок її власника. Якщо, звичайно, на цій карті не був установлений ліміт на списання коштів.

Якщо ж у шахраїв є тільки магнітна копія картки, вони можуть намагатися робити покупки в магазинах і витратити досить великі суми, перш ніж рахунок буде заблокований. А от грошей з банкомату злочинці не одержать.

Щоб одержати дані, записані на магнітній смузі, шахраї використовують пристрої, що нагадують магнітофон. Найбільш популярний засіб списування інформації з карток за допомогою POS-терміналів у магазинах (POS-терміналом називається прилад, за допомогою якого продавець зчитує інформацію з картки). Для цього шахраям необхідно вступити в змову з власниками магазина, щоб ті дозволили їм вставити в POS-термінал невелику приставку, що прочитує і запам’ятовує запис на магнітній смузі.

І в цьому випадку шахраї одержать можливість виготовити копію картки після того, як при її допомозі хтось зробить покупку. Вона не обов’язково повинна в точності повторювати зовнішній вигляд оригіналу. Головне — правильна інформація на магнітній смузі. Звичайно підробка буває досить грубою, тому більшість копій можна визначити при уважному огляді. Однак багато дрібних торгівельних закладів за кордоном не надто багато уваги приділяють перевірці дійсності карток.

Прийшов покупець — вже добре. Тим більше що в магазині впевнені: всі втрати у випадку шахрайства оплатять банки і страхові компанії.

Тому найчастіше копії карток клієнтів українських банків випливають за кордоном. Намагаються шахраї отоварювати фальшиві картки й в Україні. Однак тут це зробити складніше: наші торговці більш пильні, ніж на Заході. Напевно, тому, що в Україні не занадто поширені електронні розрахунки.

Магнітна смуга + пін-код = гроші з рахунку

Щоб одержати з банкомату гроші, одного запису інформації на магнітній смузі замало. Потрібно знати ще й пін-код.

Тому найчастіше методи, що дозволяють записати магнітну інформацію, застосовуються в сполученні зі способами вивідування пін-коду.

Таких прийомів шахраї видумали безліч. Найчастіше вони просто підглядають, ставши за спиною людини біля банкомату, нібито очікуючи своєї черги. Деякі розглядають пін-код здалеку – за допомогою підзорної труби або відеокамери.

Шахраї, що діють “з розмахом”, застосовують і більш витончені способи. Наприклад, встановлюють на клавіатуру банкомату спеціальну насадку, що зовні повторює справжні кнопки.

При натисканні на кнопки такої клавіатури інформація передається і на справжню. Тому власник картки знімає гроші з рахунку без будь-яких проблем, але при цьому підроблена клавіатура запам’ятовує послідовність натиснутих ним клавіш, у тому числі і пін-код.

Потрібно відзначити, що в Україні подібних випадків зафіксовано не було, але за кордоном банки періодично з ними зіштовхуються. Так, нещодавно в Москві було затримано групу шахраїв, що вивідували пін-коди саме за допомогою подібних насадок.

Після того, як шахраї здобули інформацію про пін-код, їм залишається отримати копію або оригінал картки, наприклад, просто вкравши її у власника.

У магазині пін-код мають запитувати лише з Cirrus Maestro.

В магазинах при оплаті товарів карткою покупцям часто пропонують указати пін-код. Таким чином, таємна інформація, якою повинен володіти тільки одна людина, стає відомою продавцям.

Це не завжди правильно, оскільки пін-код можна запитувати тільки по одному типу дебітних карток — Cirrus Maestro. По всіх інших картках торговельний заклад повинен обслуговувати без пін-коду. Однак у нас деякі банки змушують клієнтів при розрахунках у магазинах вводити пін-код, і магазини таку практику підтримують.

Цей порядок подобається не тільки торговцям, але і шахраям. Адже вони можуть відкрити дрібний торговельний заклад з POS-терміналом і безперешкодно виготовляти там копії карток і вивідувати до них пін-коди.

Типово
український спосіб

Національна специфіка полягає в основному в тому, що ми знаходимося тільки на початку шляху, який на Заході вже давно пройдено. Тому іноді ґрунтом для шахрайства стає недоробленість технологій або недосвідченість користувачів.

Раніше, наприклад, банкомати спочатку видавали клієнту гроші, а потім повертали картку. Це призводило до того, що людина, яка отримала гроші, йшла, а шахраям, що спостерігали за банкоматом, залишалося тільки забрати картку і відправлятися з нею по магазинах.

Щоб уникнути подібних ситуацій, алгоритм роботи банкоматів було змінено. Тепер спочатку видається картка, а потім — гроші. Картки забувати перестали, проте часто трапляються випадки, коли люди, взявши картку, залишають у банкоматі гроші.

Якщо людина стала жертвою електронних шахраїв, надія їх повернути залишається. Банк завжди проводить розслідування, і якщо з’ясовується, що провини клієнта немає, тобто він виконував усі правила користування карткою, йому повертають гроші.

Бувають випадки, коли у клієнта з’являється бажання, витративши гроші, заявити в банк про їх пропажу. Такі випадки трапляються з тими громадянами, що виїжджають за кордон. У них з’являється ідея заявити, що частина покупок за допомогою картки зроблена іншими людьми. Але такі виверти, як правило, не проходять. Причому займаються подібними речами не тільки наші співвітчизники. Деякий час банки мали багато проблем із приїжджими з-за кордону, які, повернувшись додому, заявляли, що в Україні стали жертвами шахраїв. Розрахунок був такий: оскільки наша країна має далеко не блискучий імідж, їм повірять, що тут крадуть на кожному кроці.

Наші банки докладали чимало зусиль, аби довести, що ці люди насправді робили ті покупки, що приписують шахраям. Якщо це вдається довести, то в тих, хто займався такими речами, виникають на батьківщині дуже великі проблеми. Банки включають їх у чорний список.

Що стосується наших співгромадян, що вдалися до подібних вивертів, то банк не може їх покарати і намагається не афішувати подібні історії. Єдине, що банкам під силу – це назавжди виключити людину з числа своїх клієнтів. Якщо вона працює в солідній фірмі, то банк може надіслати листа на її роботу, щоб там задумалися, чи потрібен їм нечистий на руку співробітник.

 

* Ніколи не набирайте пін-код у присутності сторонніх людей. Якщо в той момент, коли ви працюєте з банкоматом, до вас підходить сторонній і пропонує допомогу, дає поради, намагається заглянути через плече або якось відвернути вашу увагу, краще відразу забрати свою картку і піти.

* Якщо ви помітили щось незвичайне в зовнішньому вигляді банкомату, краще перейти доіншого. Бажано також одразу подзвонити в банк, щоб його фахівці перевірили, чи все гаразд.

* Уважно дивіться за тим, як обробляють у магазині вашу картку. Якщо маніпуляції продавців здалися вам незвичайними або, наприклад, для зчитування інформації вони мають намір віднести картку в іншу кімнату, краще підіть.

* Не називайте пін-код кожному, хто вас про це попросить. У магазинах покупців повинні обслуговувати без вказання пін-коду.

* Якщо ви не можете запам’ятати пін-код і маєте потребу в тому, щоб він був десь записаний, то не зберігайте цей запис разом із карткою. Інакше, вкравши гаманець, шахраї зможуть протягом декількох хвилин зняти всі гроші з вашого рахунку.

* Не забувайте забирати з банкомату ваші гроші і картку.

* Скористайтеся спеціальними сервісами свого банку, спрямованими на посилення захисту від шахрайства. Наприклад, мобільним банкінгом, що посилає на мобільний телефон повідомлення про будь-яку операцію на вашому рахунку одразу після її проведення.

 

---------------------

Погода

Яндекс.Погода