Головна arrow БТ3 arrow № 45 (198)
Реклама
Євросоюз переманює мізки та робочі руки з України Надрукувати

Нашим гастарбайтерам обіцяють «блакитну карту», що дає право отримати посвідку на проживання.

Поки сотні тисяч, а то й мільйони українських «заробітчан» нелегально живуть і працюють в Європі, Євросоюз вирішив доповнити ринок праці іноземними кваліфікованими кадрами. Спеціально з цією метою Єврокомісія придумала «блакитну карту». Вона дає не тільки право на офіційне працевлаштування, але й можливість через 5 років отримати посвідку на проживання.

Це свого роду прототип американської «зеленої карти», яка встигла заманити десятки тисяч українських фахівців. Правда, карта вирішує проблеми внутрішнього ринку праці запрошуючої країни, а не тієї, яку покидає фахівець. З ким же залишимося ми?

Українська сторона поки бачить в «блакитних картах» тільки мінуси, європейська – плюси. Європейці готові зробити все, аби їхня економічна машина працювала без збоїв. А бракуючими гвинтиками в ній є наші кваліфіковані працівники. Комісар Єврокомісії з питань юстиції, свободи і безпеки Франка Фраттіні говорить, що «блакитна карта» розкриває перед заробітчанами весь простір ЄС.

Власник «блакитної карти» зможе по завершенню контракту в одній з країн ЄС переїздити в іншу, якщо там для нього знайдеться відповідна вакансія. Проте новий документ не дасть права на ПМЖ в Євросоюзі і на «безмежний» трудовий контракт. Перевага в тому, що «блакитна карта» буде дійсна протягом п’яти років після повернення заробітчанина на батьківщину. У будь-який момент він може повернутися в ЄС. За словами Фраттіні Європі потрібні лікарі, інженери, учені-дослідники і програмісти.

Про дату введення «блакитних карт» поки мова не йде. Не всі країни виступають «за»: поки що проти тільки Німеччина. Без її згоди карти ввести неможливо, оскільки у неї найбільший ринок праці в Європі.

У багатьох країнах відбувається відтік населення, і через декілька років проблема браку кадрів стане ще відчутнішою для економіки. Особливо в нових країнах-членах ЄС. Уявіть, що тільки півтора мільйони поляків виїхали працювати до Великобританії. У деяких країнах вже працюють подібні схеми залучення фахівців.

Наприклад, Чехія, вводить свої правила для трудових мігрантів, вже є «пілотний» проект. Схема введення «блакитних карт» повинна уніфікувати принципи працевлаштування у всіх країнах ЄС. Також процес отримання карти, кількість документів буде однаковою для всіх охочих працювати за кордоном.

Заробітки у іноземних фахівців будуть не нижчими європейських, а це означає, що набагато вище, ніж в тих країнах, звідки вони родом. Навіть після того, як заплатять податки. Умови отримання «блакитної карти» вже існують у загальних рисах. Їх можна буде отримати через консульства, як і «зелені карти».

Українське Міністерство праці проти ініціативи з «блакитними картами». Міністр Михайло Папієв вважає, що вирішувати демографічні проблеми Європи за рахунок України – «неетично». Він говорить, що для нас «блакитна карта» – це проблема у сфері зайнятості, відтік кваліфікованих кадрів. Українці – теж старіюча нація, тому нас рано чи пізно торкнеться проблема браку кваліфікованих кадрів. Власне, вонга вже торкнулась. Американці з нами не обговорювали, коли вводили «зелену карту». Це внутрішнє законодавство країн, які придумують подібні ініціативи.

"Главред"

 

---------------------

Погода

Яндекс.Погода