Головна arrow За номерами arrow № 40 (193)
Реклама
Чому виріс газовий «газовий борг» і кому це вигідно Надрукувати

Перефразовуючи відомий стародавній вираз, сьогоднішні дії прем’єра Віктора Януковича можна описати так: приїхав, поклонився, віддав все.

Важко повірити, але ще на початку тижня так званий «газовий борг» України перед «Газпромом» оцінювався в 1, 3 млрд. доларів. А вже до вівторка виріс до 2 млрд., розплачуватися за який доведеться нашим вітчизняним газом, подальшим банкрутством НАК «Нафтогаз» і мовчазною згодою зі всіма ціновими вимогами Кремля. А Янукович і глава Мінпаленерго Юрій Бойко прагнуть представити ситуацію як феноменальну «перемогу» Партії регіонів і уряду, що зберегли постачання «блакитного палива» до України. Та й взагалі, говорячи словами Віктора Федоровича, українсько-російські відносини тільки покращають.

У чому Янукович точно має рацію, так це в тому, що після підписання документів про врегулювання «боргу», відносини з Росією дійсно покращають. Навіть подужчають. І, швидше за все, принесуть чималу матеріальну вигоду. Але не для України, а для самого Віктора Федоровича, Юрія Бойка, топ-менеджменту НАК «Нафтогаз» і всіх, хто має частку в «Росукренерго». До такого логічного висновку приходиш, проаналізувавши весь ланцюжок подій, що послідували після 2 жовтня.

У всій історії, що склалася, достатньо сумної для України, особливо цікаво спостерігати за маніпулюванням цифрами. То 1,3 млрд. доларів, то 2 млрд. Можна і 5 млрд. назвати – все одно ніхто не перевірить. Або узяти, наприклад, інформацію про те, як саме збираються «борг» погашати. На 1, 2 млрд. доларів віддати «Газпрому» газу, а ще 927 млн. доларів – погашаються з рахунків НАК «Нафтогаз» і «Укргаз-енерго». Нехитрі арифметичні підрахунки показують, що Україна вже винна не 2 млрд., а 2 млрд. 127 млн. доларів. Але хіба якісь мільйони грають роль, коли мова йде про мільярдах!

Більшість експертів продовжують вважати, що так званий борг – «липовий». І його поява – це умисна змова ряду посадових осіб України на користь російського газового монополіста. Адже, окрім голослівних заяв, ніхто не надав ніяких документів або розрахунків, що підтверджують реальне існування заборгованості. Проте Януковичу цього, виявляється, цілком достатньо.

Журналісти постаралася з’ясувати: а яку ж вигоду отримав «Газпром», прокрутивши чергову, після вклинення газового посередника «Росукренерго», аферу?

ПЕРШЕ

«Газпром» прагне гарантувати собі контроль над українськими підземними газосховищами (ПСГ). А також додатково нажитися на перепродажу дешевого українського «блакитного палива» до Європи.

Як пояснив керівник енергетичних програм Центру «НОМОС» Михайло Гончар, оренда українських ПСГ обходиться «Газпрому» мінімум в 3-5 разів дешевше, ніж обійшлася б в ЄС. Тому політика Кремля проста – мати на руках аргументи, що дозволяють утримати ставки на колишньому рівні.

Крім того, враховуючи, що міфічні «борги» віддаватимуть газом, причому – українського походження, нав’язана схема принесе чималі бариші. Адже набагато вигідно продавати європейцям дешевий український газ, чим дорогий російський або туркменський. Причому – за тією ж самою ціною. У ЄС все одно не дізнаються, яке саме паливо вони отримують. А якщо ще враховувати той чинник, що «Газпром» пообіцяв збільшити в 2008 році ціну для європейців, то місткість українських ПСГ взагалі стає на вагу золота.

ДРУГЕ

Продовжується спланована схема банкрутства НАК «Нафтогаз» з метою отримати контроль над українською газотранспортною системою (ГТС). Як було озвучено на зустрічі українського і російського прем’єрів, борг повинні погасити до 1 листопада. Значна сума має надійти з рахунків НАК «Нафтогаз». А у держкомпанії таких коштів просто немає. А далі, на думку Михайла Гончара, діятиме наступна схема. НАК залазить в борги, які не зможе виплатити. Можливо, гроші позичить якийсь банк, дивним чином пов’язаний з «Газпромом». Так або інакше, якщо «Нафтогаз» з боргами не розрахується, то, за нормами міжнародного права, цілком реально відсудити його майно. Тобто – таку довгождану для Кремля українську «трубу».

Як відзначає Гончар, зараз вину за «борги» «Нафтогазу» постараються перекластиь на комунальні підприємства, яким компанія постачає паливо. Ось тільки невдача. Борги комунальників оцінюються близько 250 млн. гривень, а ніяк не більше 700 млн. доларів.

ТРЕТЄ

Росія забезпечила себе достатньо могутнім козирем на майбутні переговори про ціну палива для України на 2008 рік. Вже відомі наміри «Газпрому» підняти ціну. Правда, у разі оранжевого уряду, у відповідь Росія може отримати адекватну ціну за транзит газу і оренду газосховищ. Не виключено, що постараються виключити участь посередників «Росукренерго» (разом з «Укргаз-енерго»), що приносять «Газпрому» також додатково чималі кошти. Ось в цьому випадку міфічний «борг» може зіграти важливу роль. І, точно так само як виник, так само може і зникнути – взамін на лояльність українських оранжевих чиновників.

 

---------------------

Погода

Яндекс.Погода