Головна arrow Архів попередньої версії arrow Законодавство
Реклама
“Спрощенці” та Держбюджет-2005 Надрукувати

(Біржова торгівля № 3(69) від 14 лютого 2005р.)

Про зміни в порядку сплати підприємцями внесків до Пенсійного фонду та фондів загальнообов’язкового державного соцстрахування

Такі зміни передбачені Законом України від 23.12.2004 р. №2285-IV “Про Держбюджет України на 2005 рік” (далі – Закон про Держбюджет-2005).

Відповідно до ст. 45 Закону про Держбюджет-2005, починаючи з 1 січня 2005 року сума єдиного та фіксованого податків повним обсягом надходить до місцевого бюджету, а сплата внесків до соціальних фондів – проблема підприємців. Це означає, що із суми єдиного податку більше не провадяться відрахування до Пенсійного фонду – 42%, Фонду соціального страхування на випадок безробіття – 4% і Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі – Фонд із тимчасової непрацездатності) – 11%, а із суми фіксованого податку не відраховуються внески до Пенсійного фонду – 10%.

Звісно, змиритися з цим важко, але відрахування до Пенсійного та соціальних фондів за січень потрібно провадити вже за новими правилами.

Як сплачувати за себе?

Для підприємців-платників єдиного та фіксованого податків встановлено фіксований розмір місячного страхового внеску до Пенсійного фонду — 32% від розміру мінімальної зарплати. Звертаємо увагу на те, що розмір місячного страхового внеску встановлений у фіксованому розмірі і не залежить від розміру ставки єдиного чи фіксованого податку.

Виходячи з того, що мінімальну зарплату з 1 січня 2005 року встановлено в розмірі 262 грн, місячний розмір страхового внеску до Пенсійного фонду із січня становить 83,84 грн. Згідно з пп. 5.3.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду від 19.12.2003 р. №21-1, внески до Пенсійного фонду сплачуються щомісяця до 20 числа поточного місяця за попередній. Таким чином, підприємцям-платникам єдиного та фіксованого податків за січень 2005 року за себе внески в розмірі 83,84 грн необхідно сплатити до 20 лютого, тобто останнім днем сплати має бути 19 лютого. Оскільки 19 лютого – субота, то останнім днем сплати буде 18 лютого.

Сплату внесків до інших фондів соціального страхування підприємці-“спрощенці” за себе здійснюють тільки в разі добровільної реєстрації в цих фондах. Якщо підприємець вирішить не реєструватися, то й сплачувати внесків йому не треба. При цьому треба звернути увагу на те, що раніше у платників єдиного податку Держказначейством зі складу єдиного податку провадилися відрахування до Фонду з тимчасової непрацездатності і, реєструючись, підприємець при настанні страхового випадку мав право на отримання відповідного виду допомоги. Починаючи з 1 січня 2005 року, для того, щоб підприємець-“спрощенець” мав право на отримання, наприклад, допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами, уже недостатньо бути просто добровільно зареєстрованим у цьому Фонді, потрібно сплачувати страхові внески на загальних підставах (3,4% від чистого доходу).

Як сплачувати за працівників?

Платники єдиного податку зобов’язані на загальних підставах здійснювати нарахування і сплату внесків як до Пенсійного фонду, так і до інших соцфондів на фонд оплати праці найманих працівників. У 2004 році нарахування до Пенсійного фонду вже здійснювалися, а ось сплата провадилася з урахуванням відрахувань 42% з єдиного податку за працівника. У 2005 році потрібно і нараховувати, і сплачувати до Пенсійного фонду суму в розмірі 32% від фонду оплати праці. Оскільки підприємці зазвичай виплачують працівникам зарплату мінімального розміру, то вже під час нарахування зарплати за січень треба нарахувати 32% і утримати 2% із зарплати. Платники фіксованого податку із січня 2005 року сплачують внески до Пенсійного фонду за найманих працівників у такому ж порядку.

І якщо при нарахуванні зарплати працівникам у 2004 році “єдиноплатники” вже нараховували внески до Пенсійного фонду в розмірі 32%, а сплату здійснювали тільки у вигляді доплати, то внески до Фонду з тимчасової непрацездатності в розмірі 2,9% і Фонду соцстрахування на випадок безробіття в розмірі 1,9% на фонд оплати праці не нараховувалися. Ці внески входили до складу єдиного податку. Починаючи із січня, нарахування і сплата внесків до цих фондів також здійснюється на загальних підставах, тобто до Фонду з тимчасової непрацездатності нараховується 2,9% і утримується 0,5% (якщо розмір зарплати менший від прожиткового мінімуму, встановленого для працездатного населення) і відповідно до Фонду соцстрахування на випадок безробіття нараховується у розмірі 1,9% і утримується 0,5%.

Крім того, при нарахуванні січневої зарплати працівникам підприємцеві треба взяти до уваги зміни в нарахуванні податку на доходи і податкової соціальної пільги, чинної з 1 січня 2005 року. А саме при нарахуванні доходу у вигляді зарплати об’єкт оподаткування з доходу визначається як нарахована зарплата, зменшена на внески до Пенсійного фонду та інших соцфондів, тобто перед нарахуванням податку з доходу від зарплати потрібно віднімати суму всіх внесків до фондів загальнообов’язкового соцстрахування, а не тільки суму внесків до Пенсійного фонду.

Розмір податкової пільги у 2005 році становить 50% розміру мінімальної зарплати. Законом про Держбюджет-2005 мінімальну зарплату встановлено в розмірі 262 грн, отже, розмір податкової пільги дорівнює 131 грн (незалежно від того, чи змінюватиметься протягом року розмір мінімальної зарплати).

http://www.ria.ua/

 

---------------------

Погода

Яндекс.Погода