Головна arrow Архів попередньої версії arrow Законодавство
Реклама
Без земельного сертифікату Державного акту не одержати Надрукувати
(Біржова торгівля № 28(62) від 25 серпня 2004р.)

Сертифікат засвідчує право власності, а Держакт свідчить про володіння конкретною земельною ділянкою
Питанння щодо земельної реформи, котра провадиться в Україні, не втрачають актуальності. Що треба знати про земельну частку (пай) та землю для сільськогосподарського товарного виробництва?
Отже, після того, як колгоспи та радгоспи було перетворено на колективні підприємства (КСП), а землю передано від держави в колективну власність КСП, кожний член господарства став власником земельної частки. Ці земельні частки належать до загального масиву земель КСП, який їх обробляє. При цьому, меж земельних ділянок – не визначено. Адже земельна частка - це ще не конкретна земельна ділянка, а тільки право громадянина (члена КСП) на виділення її із земель КСП. Це право засвідчує окремий документ– земельний сертифікат.
    Земельний сертифікат – це документ, який засвідчує право члена КСП на земельну частку і вказує її умовний розмір та вартість. Сертифікати видає державний орган. Отримавши такий документ, громадянин ще не знає, де конкретно розташована його частка землі і не може її самостійно обробляти. Але своє право на земельну частку власник сертифікату може передати у спадок, продати будь-кому чи обміняти. Крім того, громадянин має право виділити свою ділянку зі складу земель КСП і господарювати на цій землі самостійно. Закон вимагає, щоб земельний сертифікат було видано власникові особисто. Не варто передавати сертифікат на зберігання іншим особам!
    Право на земельну частку (пай) безпосередньо не залежить від стажу роботи, виробничих показників, особистих заслуг, місця проживання та ін. Навіть, якщо після отримання сертифікату людина звільнилася з підприємства або переїхала будь-куди, вона не втрачає права на земельну частку. Це право гарантує законодавство України, і ніхто не може позбавити цього права інакше, як за рішенням суду.
    Власник земельного сертифікату має право на частину землі господарства. Але отримати земельну ділянку в приватну власність можна тільки тоді, коли людина вийде з КСП. У такому разі громадянинові виділяють землю в натурі і видають Державний акт на право приватної власності на землю.
Державний акт – це документ, який засвідчує, що його власник є повноправним власником своєї земельної ділянки. Державний акт, що його видає державний орган, потрібно зареєструвати в місцевій раді. Цей документ також визначає розмір, місцезнаходження, межі ділянки і містить її схему. В Державному акті, який видають замість земельного сертифікату, вказують цільове призначення ділянки – або для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, або для ведення селянського (фермерського) господарства (якщо акт видано фермерові). Право на отримання Державного акту мають усі власники земельних сертифікатів.
У разі втрати земельного сертифікату, громадянин не втрачає свого права на отримання Державного акту. Але спершу потрібно одержати дублікат земельного сертифікату. Відновлення втрачених земельних сертифікатів провадить та районна державна адміністрація, яка їх видавала.
 С. Кадимова

 

---------------------

Погода

Яндекс.Погода