Головна arrow Архів попередньої версії arrow До відома
Реклама
Як розпізнати квартирних “кидал”? Надрукувати
(Біржова торгівля № 25(60) від 23 липня 2004р.)

З подорожчанням житла у Києві активізувалися квартирні шахраї. Схеми їхньої роботи доволі примітивні, і спрацьовують головним чиному у тих випадках, коли "клієнти" економлять кожну сотню "зелених".
Потенційний покупець квартири на вторинному ринку київського житла при перших же спробах знайти "достойний варіант" (щоб і площа влаштовувала, і ціна "не кусалася"), стикається з елітними столичними цінами.
Втім якщо у ваші руки коли-небуть потрапляла газета оголошень, то ви без сумніву помітили масу повідомлень: "Продам квартиру. Дешево".
Поблажливі продавці пропонують прийнятні "розцінки" і навіть пообіцяють через особисту симпатію до вас "притримати" квартирку. Часто у таких випадках люди дістають із "заначок" останні копійки, позичають гроші у друзів-родичів. Не можна ж шанс життя проґавити!
Досвідчений же брокер порекомендує вам відмовитись від дешевого варіанту: за зниженими цінами у Києві продають хіба "палені" квартири.
"У столиці торгівля сумнівним житлом за "підмазаними" документами набула масштабів бізнесу. Тож якщо ви придбали дуже дешеву квартиру через треті руки, одного дня до вашої хати можуть завітати справжні хазяї, які й не здогадуватимуться, що їхнє помешкання продали, доки вони їздили на заробітки за кордон. Тоді вони матимуть право викинути вас із начебто новопридбаного житла на вулицю. Принаймні закон буде на їхньому боці", - пояснює директор брокерського агентства "Еммануїл" Віктор Відута.
Експерти наводять невтішну статистику, за якою лише третина від усіх брокерських фірм України працює відповідно до букви закону. Інші, власне, й існують лише завдяки "підмазаним" угодам. Цікаво, що "розколоти" нечистих на руку продавців квартир елементарно: практично ніхто з них не може похвалитися великим досвідом роботи на ринку житла. Адже такі "контори" створюють спеціально під кілька угод, "провернувши" які, вони поспіхом "роблять ноги".Солідні фірми, які працюють на столичному ринку нерухомості постійно й стабільно, до такого не опускаються.
Столичні експерти ринку нерухомості запевняють, що подібна ситуація в Києві та й узагалі в Україні виникла через недосконале законодавство. Останнє має багато прогалин, якими вправно користуються шахраї. Приміром, реєстрація про право власності киян здійснюється в одних установах, а інформація про реальних власників часто зберігається в зовсім інших. "У столиці право власності реєструють у Бюро технічної інвентаризації, проте існує три категорії осіб (це - ув`язнені, призовники та кияни, які перебувають у довготривалих відрядженнях), які в цьому списку можуть і не бути, хоч і зберігають право власності на об`єкти нерухомості", - розповів Віктор Відута. "Можна купити квартиру нібито від законного й одноосібного власника, і навіть новосілля справити, а через місяць-два до вас завітає ще один мешканець із цієї ж квартири. Він принесе вам справжню прописку і заявить про свої права на квартиру", - резюмує Віктор Миколайович. Тому якщо вам показали довідку з БТІ, де зазначено, що квартирою, яку ви собі пригляділи, володіє одна особа, жоден юрист не дасть вам гарантії, що згодом не "підтягнуться" й інші власники.
Задля попередження скандальних ситуацій, сумлінні брокери навіть беруться за ремесло "шерлоків холмсів", і - вивчають історію квартири та її реальних власників. "Ці перевірки мають неофіційний характер, іншими словами, покупець і продавець просто приходять до ЖЕКу і просять (звісно, не задарма) картку про тимчасову відсутність жильців", - ділиться Віктор Миколайович.
Втім, за його словами, найкращий спосіб захисту проти шахраїв: договір про титульне страхування, який укладається при купівлі квартири. Документ про таку форму страхування створить вам "імунітет", що протидіятиме будь-якій нештатній ситуаці. Навіть якщо ви купите квартиру, в яку згодом "заявиться" законний власник, страхова компанія поверне вам витрачені гроші.
Зараз киянам треба бути особливо обережними, оскільки у столиці є групи, які цілеспрямовано займаються відбором квартир у самотніх людей. До того ж, "підмазати" документи, як стверджують опитані proUA брокери, обійдеться всього в якихось триста доларів. Сума, погодьтесь, мізерна порівняно з тими, які шахраї здирають зі своїх жертв. А остерігатися є чого: "Цієї весни із столичних тюрем за амністією випустили саме таке угруповання. А значить і у виборі квартир, і - брокерських контор, покупцям слід бути надзвичайно обережними", - застерігає Віктор Відута.
До того ж, є і суто кримінальні варіанти махінацій із квартирами. Одниміз них э продаж квартири за фальшивим паспортом. Інший відзначається більшою грубістю - людині пропонують подивитися на житло... об 11-й годині ночі. "Це робиться для того, щоб сусіди не бачили, що відбувається і не змогли вчасно попередити горе-покупця - розповідає брокер Олена - злочинці заманюють людину на "хату" з розрахунком, якщо потенційний покупець дивиться житло, значить має кругленьку суму". На жаль, це не єдиний і не найгірший варіант розвитку подій.
Високі ціни на помешкання у столиці все частіше роблять жертвами злочинців не лише покупців, а й власників київських квартир, особливо якщо вони самотні, недієздатні і беззахисні. "До мене щодня приходять дідусі і бабусі, яким підсунули довіреність, і ті власноруч позбавили себе житла. Фактично, підписавши документ вони стають бомжами і ми нічим не можемо їм допомогти, окрім як відправити їх до притулку", - розповідає начальник Головного управління соціального захисту населення в Києві Сергій Бичков.
Столичні експерти не приховують, що на сьогодні люди, які мріють придбати помешкання у Києві, не можуть почувати себе безпечно і бути гарантовано застрахованими від того, щоб не нарватися на сумнівну пропозицію. Останніми вторинний ринок переповнений. Тож при купівлі житла експерти радять не поскупитися на гроші (стандартний розмір комісійних натепер у Києві складає 5% від вартості житла) й звернутися за консультацією до досвідчених ріелторів і юристів.

 

---------------------

Погода

Яндекс.Погода