Головна arrow Архів попередньої версії arrow Правовий компас
Реклама
Якщо працівник працює більше Надрукувати

(Біржова торгівля № 22(56) від 15 червня 2004р.)

Правові норми понаднормових робіт, їх "за" та "проти"

Понаднормові роботи

Нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень. В той же час КЗпП передбачає ряд обмежень у відношенні понаднормових робіт:

– істотно обмежує для роботодавця можливість використовувати працю найманих робітників надурочно, допускаючи такі роботи лише у виняткових випадках, визначених статтею 62;

– передбачає обмеження в тривалості понаднормових робіт. Так, понаднормові роботи не повинні перевищувати для кожного робітника 4 годин протягом 2 днів поспіль або 120 годин у рік;

– визначає (ст. 63 КЗпП) коло працівників, що не можуть залучатися до понаднормових робіт. Це: вагітні жінки та жінки, що мають дітей віком до трьох років; осби, молодше 18 років; працівники, що навчаютться у школах або ПТУ в дні занять. Крім того, жінки що мають дитину віком від 3-х до 14-ти років, або дитину-інваліда можуть залучатися до понаднормових робіт лише за їх згодою.

Теж саме стосується і інвалідів.

Власник або уповноважений ним орган повинен вести облік понаднормових робіт кожного працівника і відповідним чином їх оплачувати. При погодинній системі оплати праці робота в понаднормовий час оплачується в подвійному розмірі погодинної ставки. При сдільній системі оплати праці за роботу в понаднормовий час платиться доплата в розмірі 100% тарифної ставки працівника відповідної кваліфікації, оплата праці якого здійснюється по погодинній системі, – за всі відпрацьовані понаднормові години. Компенсація понаднормових робіт шляхом надання відгулу не допускається.

 

Ненормований робочий день

Ненормований робочий день – це особливий режим робочого часу, що встановлюється для визначеної категорії працівників у випадку неможливості нормування часу трудового процесу. У разі потреби ця категорія працівників виконує роботу понад нормальну тривалість робочого часу (ця робота не вважається понаднормовою).

На відміну від понаднормових робіт, ненормований робочий день не передбачає додаткову оплату праці, але компенсується наданням додаткової відпустки тривалістю до 7 календарних днів.

Для підприємств, установ і організацій перелік працівників з ненормованим робочим днем може встановлюватися колективним договором або галузевими інструкціями. Що стосується приватних підприємців, то той факт, що до працівника може застосовуватися режим ненормованого робочого дня, варто встановлювати в самому трудовому договорі з працівником.

Слід особливо підкреслити, що залучати працівника до роботи в режимі ненормованого робочого часу ні в якому разі не можна регулярно. Це можна робити тільки епізодично, якщо це викликано необхідністю.

 

---------------------

Погода

Яндекс.Погода