Головна arrow Архів попередньої версії arrow Фінанси
Реклама
Гроші в Інтернеті Надрукувати

(Біржова торгівля № 21(55) від 8 червня 2004р.)

Кредитні картки у західних країнах все ще залишаються найпопулярнішим видом Інтернет-платежів. Проте, цей вид розрахунків зарекомендував себе не з найкращого боку.

Використання кредитних карток абсолютно беззахистне перед різноманітними махінаціями, небезпека засвітити свій номер картки сумнівному і-магазину з подальшими сумними наслідками, стримує багатьох потенційних клієнтів від он-лайн покупок. Та й самі Інтернет-магазини не застраховані від покупців, які розраховуються з чужої кредитної картки. Незважаючи на зусилля світових карткових платіжних систем щодо безпечного використання пластикових карток в Інтернеті (найвідомішим проектом у цій галузі є впровадження стандарту Secure Electronic Transactions – SET), такі платежі залишаються досить ризикованими. Крім того відсутність приватності, низька швидкість транзакції, складність та абсолютна непристосованіть до проведення мікроплатежів, пригальмовують використання пластикових карток для розрахунків у Інтернеті.

Тому наприкінці дев’яностих років з’явилась помітна ніша, – виникла потреба у надійній грошовій системі, пристосованій до розрахунків у мережі.

Електронні гроші працюють за іншою схемою, ніж кредитні картки. Зберігаються вони у вигляді файлів, або зашифрованих записів на диску системи. Їх особливістю є миттєвість переказів, приватність, низька собівартість транзакції та порівняна безпека. Використовувати електронні кошти можна не відкриваючи рахунок у банку. Так само, як і звичайні гроші - їх можна дарувати, позичати іншим користувачам системи, конвертувати, за них можна купувати товари та послуги на підключених до системи сайтах. За допомогою електронних платежів уже сьогодні мільйони людей поповнюють рахунки на мобільному телефоні, платять за комунальні послуги, супутникове та кабельне телебаченння, сплачують послуги інтернет-провайдерів.

Учасниками платіжної системи WebMoney Transfer у 2001 роцістали більше 90 тисяч чоловік, а вже у 2002 – більше 192 тисяч. По справжньому вражають грошові оберти у платіжних системах.

У 2001 році у платіжній системі WebMoney оберталося 53,5 мільйони WMR (еквівалент російських рублів) та майже 11 мільйонів WMZ – еквівалент доларів. Вже у 2002 році оберти WMR становили 137 мільйонів, а WMZ – 58 мільйонів. А це лише одна з безлічі систем електронних платежів.

Серед найбільш популярних систем спеціалісти виділяють декілька:

* E-Gold – всесвітня платіжна система, гроші якої є еквівалентом кольорових металів – срібла, золота, платини та паладіуму. Грошові одиниці на рахунку користувача представлені не в грошовій валюті, а в одиницях ваги дорогоцінного металу. У момент розрахунку між сторонами дорогоцінні метали змінюють свого власника, фактично не покидаючи банку Nova Scotia в Торонто. При бажанні можна перевести метали у необхідну валюту;

* PayPal – ця система дуже поширена на Заході, однак в Україні вона покищо не діє. У обох системах доступ до рахунка та всі операції здійснюються прямо через web-інтерфейс - ви заходите на сайт системи, вводите пароль та потрапляєте на свій рахунок;

* WebMoney Transfer – російська платіжна система. Щоб стати її учасником користувач повинен скачати безкоштовне програмне забезпечення “WebMoney Keeper” на свій комп’ютер. Процедура встановлення програмного забезпечення на комп’ютері дуже проста і проходить під чіткими інструкціями системи. Основою безпеки WebMoney є особистий пароль та індивідуальні для кожного користувача електронні ключі, які зберігаються у вказаному користувачем місці, наприклад, на дискеті і, за бажанням, можуть займати до 10 МВ. Система використовує умовні рублі, долари та євро, які відповідно називаються WM-R, WM-Z та WM-Є. У системі можливі три типи платежів – простий переказ, переказ з протекцією та кредитнийпереказ. Простий використовується у випадках, коли сторони не потребують виконання особливих умов. При розрахунках можна вказати код протекції (пароль) та кількість днів, протягом яких протекція має бути знята. Код протекції ви повідомляєте окремо, наприклад після отримання вами потрібного товару. Якщо протягом певного часу код протекції отримувачем переказу не вводиться – гроші повертаються до вас. Кредитний переказ здійснюється при отриманні товарів чи послуг у кредит, а також при наданні кредиту іншим учасникам системи;

* PayCash - представництва cистеми відкриті у Росії, Україні, Латвії, США та Великобританії. За характеристиками вона багато в чому схожа на систему WebMoney. Щоб стати учасником необхідно встановити в себе на комп’ютері програму “Інтернет.Гаманець”, при цьому у системі буде автоматично відкритий рахунок, зв’язаний з вашим гаманцем. При здійсненні купівлі, разом з електронними грошима передається договір куплі-продажу між учасниками операції. Під час розрахунків договір автоматично підписується електронними цифровими підписами. Таким чином у покупця залишається електронний документ, який підтверджує товарні зобов’язання продавця, з його електронним підписом. Грошові оберти у системі проводяться у вигляді різних системних валют. Частина з них є конвертованими в традиційні гроші, частина демонстраційними. Система дозволяє операції з мінімальними платежами, навіть меншими одного цента та однієї копійки.

Гроші E-Gold та PayPal – щось на зразок офіційних валют у мережі на Заході. В Україні та Росії найпопулярнішими системами є WebMoney та PayCash. Їх валюту приймають до оплати Інтернет-провайдери, мобільні оператори, продавці програмного забезпечення, різноманітні розважальні портали та інтернет-крамниці, які останнім часом з’являються саме завдяки розвитку платіжних систем.

Отримати кошти на рахунок (гаманець), можна шляхом банківського переказу, поштового чи телеграфного переказу, картки, переказу з іншої платіжної системи чи від інших учасників системи. Приблизно такими ж шляхами проводяться операції по виведенню коштів. Вартість послуг та операцій досить низька – з однієї транзакції у системі WebMoney знімається тариф в розмірі 0,8 % від суми, але не більше 50 WM для доларових та євро- гаманців і 1500 WM у рублях. У системі PayCash вартість операції 1-2 відсотки. За операції по введенню грошей у обидві системи комісія нульова, платиться тільки комісія агента (пошти, банку чи дилера). Для операцій по виведенню валюти комісія у WebMoney складає 0,8 відсотків плюс комісія агента, у PayCash - один відсоток від суми плюс вартість послуг агента. Системою E-Gold за зберігання металів встановлена плата – один відсоток на рік. Між курсами In та Out існує різниця, встановлена системою. Щоразу, коли клієнт отримує е-метал на свій рахунок, E-Gold знімає з нього один відсоток від суми платежу. За виведення коштів (чи металу) з системи здіймається комісія, залежно від суми та методів виведення.

Р. Пісоцька,
за даними MIPmagazine.com.

 

---------------------

Погода

Яндекс.Погода