Головна arrow Архів попередньої версії arrow Правовий компас
Реклама
Про матеріальну допомогу Надрукувати

(Біржова торгівля № 15(49) від 28 квітня 2004р.)

Як буде оподатковуватися сума, виплачена працівникові підприємства в березні 2004 року, наприклад, за таких умов: зарплата — 450 грн, матеріальна допомога (МД) – 200 грн?

 

Відповідно до п. 9.7. ст. 9 Закону від 22.05.2003 р. №889-ІV “Про податок з доходів фізичних осіб” (далі – Закон) благодійна допомога поділяється на цільову і нецільову.

Цільовою є допомога, яка надається під визначені умови та напрямки її витрачання. Наприклад, платнику податку, постраждалому внаслідок екологічних, техногенних та інших катастроф і т. ін.

Цільова благодійна допомога в будь-якій сумі (вартості) не підлягає включенню до оподатковуваного доходу платника податку.

Нецільова допомога надається без встановлення умов або напрямків її витрачання. Підпунктом 9.7.3 ст. 9 Закону визначено, що не підлягає включенню до оподатковуваного доходу сума нецільової благодійної допомоги, в т. ч. матеріальної, яка надається резидентами – юридичними або фізособами на користь платника податку протягом звітного податкового року сукупно у розмірі, що не перевищує розмір мінімального прожиткового рівня, встановленого на 1 січня такого року за умови, що на такого платника податку поширюється право на отримання податкової соціальної пільги.

Отже, до оподатковуваного доходу не включається нецільова МД за таких умов:

– якщо її отримувач має право на соціальну пільгу, тобто його зарплата у місяці отримання МД не перевищує розміру, встановленого пп. 6.5.1 ст. 6 Закону, в 2004 р. – 510 грн. При визначенні цієї межі до зарплати включаються заохочувальні та компенсаційні виплати або інші виплати та винагороди, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв’язку з відносинами з трудового найму;

– якщо розмір такої МД не перевищує прожиткового мінімуму, тобто в 2004 р. – 365 грн на рік, незалежно від кількості виплат такої допомоги впродовж року.

Якщо нарахована заробітна плата разом із МД за березень складає 650 грн (450+200). Ця сума перевищує встановлену Законом межу (510 грн), а тому вся сума заробітку, з урахуванням МД, повинна оподатковуватися податком з доходів фізосіб (13%). З урахуванням утримань до Пенсійного фонду (2%), Фонду з тимчасової непрацездатності (0,5%) та Фонду “безробіття” (0,5%) сума податку становитиме 81,97 грн (650,0-13,0-3,25-3,25) Х 13 відсотків. Після усіх утримань до видачі працівнику підприємства належать 548,53 грн (650,0-13,0-3,25-3,25-81,97).

Якщо ж ви не оподаткували в березні зарплату разом з МД, то відповідальність за погашення податкового боргу покладається на податкового агента, тобто ваше підприємство.

Дарія КОРНЕЮК (ria.ua)

 

---------------------

Погода

Яндекс.Погода