Головна arrow Архів попередньої версії arrow Фінанси
Реклама
«Сильна» гривня не заважає експорту Надрукувати

(Біржова торгівля № 12(46) від 6 квітня 2004р.)

Керівництво Національного банку України не вважає політику стабільного валютного курсу національної валюти невигідною для українських експортерів. На думку экспертів, позиція НБУ виправдана, оскільки на тлі номінально стабільної гривні відбувається її фактична девальвація стосовно національних валют основних торгових партнерів України. Однак політика, що проводиться Нацбанком неминуче призводить до росту темпів інфляції.

Валютна політика Національного банку є улюбленою темою критики для його опонентів. На думку ряду експертів, прихильність керівництва НБУ до стратегії «стабільної гривні» може привести до істотних втрат української економіки, 60% якої працює на зовнішні ринки.

У Нацбанку звичайно «відмахиваются» від таких обвинувачень і декларують прихильність оголошеному раніше курсу, мотивуючи це тим, що переваг від стабільної національної валюти більше, ніж недоліків. У середині березня цього року глава Нацбанку Сергій Тігіпко ще раз підтвердив свою позицію, висловивши прогноз про збереження тенденції до росту стабільності гривни. Говорити ж сьогодні про девальвацію, за його переконанням, немає причин. Більше того, у НБУ не виключають, що за результатами 2004 року гривня ще більше зміцниться стосовно долара. Зокрема, тиждень тому Рада НБУ змінила прогноз середньорічного курсу гривні на поточний рік з 5,38-5,42 грн./$1 на 5,33-5,38 грн./$1.

Більш аргументовано виступив днями радник голови НБУ Валерій Литвицький. На його думку, політика стабільної гривни виправдує себе, оскільки навіть деяке посилення гривні торік не загальмувало експорт, і не погіршило в цілому платіжний баланс країни. «Платіжний баланс не засвідчив, що зміцнення курсу – як у номінальному, так і в реальному вимірі – привело до значного скорочення фінансового сальдо експортно-імпортних операцій», – зазначив пан Литвицький. Дійсно, незважаючи на часткове зниження, сальдо зовнішньоторговельного балансу України залишалося позитивним (включаючи товари і послуги).

З аргументами НБУ частково згодні незалежні експерти. «Стабільна гривня не зробила негативного впливу на платіжний баланс торік», – вважає науковий співробітник Інститут економічних досліджень і політичних консультацій Олена Білан. Більше того, номінальна прив’язка гривні до долара це лише верхня частина айсберга. Фактично за останній рік гривня девальвувала стосовно валют основних торгових партнерів України. «За минулий рік реальний ефективний обмінний курс девальвував на 7%», – відзначає пані Білан. Таким чином, на думку аналітиків, конкурентноздатність української економіки за останній рік ніяк не постраждала, а навіть збільшилася.

Нагадаємо, реальний ефективний курс – це індекс, що враховує темпи інфляції і динаміку коливань національних валют у країнах основних торгових партнерів України. Як стверджують аналітики, стабільність гривні варто розглядати як немаловажний фактор повернення довіри населення до національної валюти й українського фінансового сектора. «Важливо, що люди звикають до цього курсу – до стабільності гривні стосовно долара, і, хоча в такий спосіб зростає довіра до національної валюти і фінансової системи України, проблема в тім, що найменше коливання сприймається як щось екстраординарне. Тому НБУ згодом буде усе складніше і складніше змінювати політику», – вважає Олена Білан.

Проте, стабільна гривня – це палиця з двома кінцями. Для підтримки постійного курсу гривні, НБУ змушений викуповувати на ринку значні обсяги валюти, у результаті чого грошова маса росте досить швидкими темпами. За даними НБУ, у цілому за 2003 рік ріст грошової маси склав 46,5%, грошової бази – 30,1% і не перевищив граничні показники, установлені Радою НБУ, відповідно – 48% і 42%. За 2002 рік ріст грошової маси склав 41,6%, грошової бази – 33,6 відсотка.

У результаті ситуація, що склалася, може привести до того, що в економіці нагромадиться «монетарний навіс», що у близькому майбутньому може спричинити серйозний стрибок інфляції. Утім, паніковати поки рано – стрімко зростаюча українська економіка створює достатній попит на «вільні» кошти, утягуючи їх у виробничий і фінансовий сектори. Проте, експерти не виключають, що незабаром економіка може забуксувати, а це призведе до стрімкого зростання інфляції.

Тарас Загородний

 

---------------------

Погода

Яндекс.Погода